BALIKLAR

Balık Çeşitleri

Bu yazımda sizlere akvaryum balıkları, tatlı su balıkları, deniz balıklarına ek olarak özellikle turna balığı, alabalıklar, sazan balığı gibi yenilebilen balıklardan, büyük balıklardan, küçük balıklardan, kısacası tüm balık türlerinden bahsedeceğim. Balık isimleri aşağıda listelenmiştir.

1. Akvaryum Balıkları

Akvaryum balıkları genellikle hobi amaçlı beslenen balık çeşitlerindendir. Ayrıca bu balık çeşitleri bir çok renkte ve cinste bulunabilmektedir. Akvaryum balık türlerini aşağıda listeledik.

Japon Balığı

Balik çeşitleri-Japon balığı
Japon Balığı – Akvaryum balıkları

Sazangiller ailesinden gelmekte olan japon balığı uzun yıllar sizinle yaşayabilecek bir balık çeşididir. Japon balığının bir çok türü bulunmaktadır. Japon balığının fanusta yaşaması bilinenin aksine zararlıdır. Akvaryumunuzda sadece japon balığı besliyorsanız ısıtıcıya ihtiyaç yoktur.

– Lepistes Balığı

Lepistes Balığı-Akvaryum Balık Çeşitleri
Lepistes balığı-Küçük Balıklar

Barışçıl olan lepistes balığı küçük boyutlu ve kolay üreyen bir akvaryum balık çeşididir. Lepistes balığının erkekleri renkli dişileri sade olurlar. Akvaryum balıkları fiyatına da bakıldığında ucuz bir balıktır.

– Melek Balığı

Melek Balığı- Balık İsimlerş
Melek Balığı-Akvaryum Balık Türleri

Renkli güzel görünümlü bir akvaryum balığıdır. Cinsiyetlerini belirlemek zordur. Lepistes balığı ağzına girecek büyüklükteyse lepistes balığını yer.

– Çöpçü Balığı

Çöpçü Balığı-Akvaryum Balık Çeşitleri
Çöpçü Balığı-Akvaryum Balıkları

Sanılanın aksine akvaryumdaki çöpleri ve balık pisliklerini yemez. Sürü halinde beslenen balık cinsindendir. Tek başına beslemeyiniz yanına arkadaş olarak en az bir çöpçü balığı daha alınız.

– Moli Balığı

Moli Balığı- Akvaryum Balıkları Fiyat
Moli Balığı-Akvaryum Balık İsimleri

Erkek moli balığı daha zayıf ve narindir. Dişi moli balığı daha iri ve şişmandır. Bir erkeğe karşı iki veya üç tane dişi beslenmelidir. Balon moli balığı gibi türleri de mevcuttur. Barışçıldır. Renkli balıklardan en güzelidir.

– Beta Balığı

Beta Balığı-Akvaryum Balık İsimleri
Beta Balığı-İlginç Balıklar

Beta balığının bir diğer ismi de kavgacı siyam balığıdır. Bu isim kendi türüne saldırgan olduğu için verilmiştir. Bu yüzden beta balıklarına tek bakılması önerilir. Beta balığının bir çok alt türü bulunmaktadır. Beta balığının beslenmesi kolaydır.

– Plati Balığı

Plati Balığı-Küçük Balıklar
Plati Balığı-Balık Çeşitleri

Plati balığı fazla hareket etmeyen, sakin ve barışçıl bir balıktır. Kendi gibi küçük balıklarla beslenebilen akvaryum balık çeşitlerindendir. Akvaryum hobisine başlayanlara tavsiye edilir. Plati balığının akvaryum balık fiyatlarına bakıldığında fiyatı uygundur.

– Kılıç Kuyruk Balığı

Kılıç Kuyruk Balığı- Süs Balıkları
Kılıç Kuyruk Balığı-Akvaryum Balıkları

Kılıç kuyruk balığının dişileri erkeklerinden daha iridir. Erkekleri birbirlerine karşı saldırgan olabilmektedir. Fakat başka balık çeşitleriyle iyi geçinebilmektedirler.

– Neon Tetra Balığı

Neon Balığı-Balık türleri
Neon Tetra Balığı-Balık Türleri

Barışçıl yapıya sahip olan neon tetra balığı boyutu nedeniyle küçük balıklar sınıfından sayılabilir. Bir seferde 50- 150 arası yumurtlama yapabilirler.

– Ciklet Balığı

ciklet balıkları-Akvaryum bALIKLARI
Ciklet Balıkları-Küçük Balıklar

Sarı prenses, mavi prenses, yunus gibi türleri olan ciklet balıklarının bilinenin aksine bir çok türü daha bulunur. Boyları 2.5 cm – 100 cm aralığında olabilir. Korumacı bir balık olarak bilindiklerinden yalnızca kendi türüyle beslenmesi önerilir. Bir çok akvaryum balık isimleri ile anılan bu tür

  • Sarı Prenses
  • Yunus Ciklet (Mavi Cichlid)
  • Zebra Cichlid
  • Limon Ciklet
  • Portakal Ciklet başlıca bu balık isimleriyle anılmaktadır.

Akvaryum tabanının kumla kaplı olması gerekmektedir.

– Paylaço Balığı

Paylaço Balığı-Memo
Paylaço Balığı-Renkli Balıklar

Paylaço balıklarının tümü erkek olarak doğar. Tepedeki en güçlü balık dişi olur. İkincisi ile dişi balığın eşi olur. Paylaço balıkları çok hoş görünümlü balıklardır. Bu balıklar canlı yem ile de beslenmelidir. Paylaço balıklarının bakımı özen ister. Ciklet balıkları gibi periyodik bir şekilde yumurtlarlar.

2. Tatlı Su Balıkları

Tatlı su balıkçılığı ülkemizde yaygın olarak yapılmaktadır. Özellikle Turna balığı, alabalıklar, sazan balıkları başta olmak üzere ülkemiz bir çok tatlı su balığına ev sahipliği yapmaktadır.

– Turna Balığı

Turna Balığı-Avlama
Turna Balığı-Büyük Balıklar

Ağzı ördek gagasına benzeyen turna balığının vücudu uzun ve torpil şeklindedir. Ağzında bir çok kuvvetli dişi bulunan vahşi bir türdür. Turna balığının erkeği dişisinde göre küçüktür. Ortalama uzunlukları 30 ile 120 cm arasındadır. Ortalama ağırlıkları 4 ve 8 kg arasındadır. Turna balığının av yasağı 15 Aralıkta başlar, 31 Mart tarihinde bitmektedir. Ülkemizde benekli turna ve çizgili turna olmak üzere iki cins tatlı su balığı olarak bilinmektedir. Turna balığı avında genellikle sahte balıklar ve kaşıklar kullanılmaktadır. Yenilebilen balıklardandır. Daha detaylı bilgi için Tıklayınız.

– Alabalıklar

Alabalıklar-Göl Balıkları
Alabalıklar-Nehir Balıkları

Alabalıklar deniz ve tatlı suların soğuk, temiz ve kumlu çakıllı diplerinde yaşarlar. Ortalama boyları 20 ile 100 cm arasındadır. Ülkemiz bulunanların boyları 25-30 cm olup en büyükleri 10 kg civarındadır. Renkleri lacivertten açık sarıya kadar bir çok tonda bulunur. Üreme adına zorlu engellerden geçerler. Yenilebilen balıklardandır.

– Yayın Balığı

Yayın Balığı-Korkunç Balıklar
Yayın Balıkları-Dev Yayın Balıkları

Göllerin hafif sığlık bölgelerinde yaşayan yayın balığını geniş ağzı, antenleri ve bıyıkları sayesinde kolaylıkla tanıyabilirsiniz. Büyük balıklar sınıfına girebilecek kadar büyük olan yayın balığı tatlı su balıklarından en büyük ikincisi olarak bilinir. Yayın balığı avında bol kokulu ve kanlı yemler tercih edilmelidir. Yenilebilen balıklardandır. Daha detaylı bilgi için Tıklayınız.

Alabalık yemi

– Sazan Balığı

Sazan Balığı-Tatlı Su balıkları
Sazan Balıkları-Balık İsimleri

Ortalama ömürleri 40 ile 50 yıl arasındadır. Ağ ile avcılık yapılarak bol miktarda avlanabilirler. Çevik ve hareketli balıklardır. Aynalı sazan olarak da bilinenleri vardır. Solucan, böcek ve bitki ile beslenirler. Yenilebilen balıklardandır

– Tatlı Su Kefali

Tatlı Su Kefali-Balık yemi
Tatlı Su Kefali-Yenilebilen Balıklar

Sazan balığının akrabası olan tatlı su kefalleri ülkemizde tüm iç sularımızda bulunabilir. Deniz kefalinde 2 adet sırt yüzgeci varken tatlı su kefalinde 1 adet sırt yüzgeci vardır. Denizde avlanması daha kolaydır. Ortalama boyları 60 ile 70 cm arası olabilmektedir. Yaklaşık 8 kg ağırlığında olabilirler. Yenilebilen balıklardandır

– Sudak Balığı

Sudak balığı uzun levrek olarak da bilinir. Ortalama uzunlukları 30 ile 40 cm arasında, ortalama ağırlığı 1 ile 2.5 kg arasındadır. Az kılçıklı, lezzetli bir balıktır. Irmaklarda göllerde ve derin sularda yaşamayı tercih ederler. Yenilebilen balıklardandır

Sudak-Tatlı su
Sudak Balığı-Yenen Balıklar

– Kadife Balığı

Kadife Balığı-Lezzetli Balık
Kadife Balığı-Lezzetli Balıklar

Yeşil sazan olarak da bilinen kadife balığı, hareketsiz az akıntılı tatlı suların dip kısımlarında yaşayan balık çeşididir. Kıyıdan olta ile çok rahat avlanabilen balıklardır. Yenilebilen balıklardandır

Diğer Tatlı Su Balıkları

3. Deniz Balıkları

Deniz balıklarını açıklarken okyanus balıklarından tutun deniz balığı çeşitleri, Akdeniz balıkları çeşitlerinden bahsedeceğiz. Ülkemizin üç tarafı denizlerle çevrilidir. Bu anlamda ülkemizde bulunan balık türleri de bir hayli fazladır. Bunlardan en önemlilerini denizlerimizde yetişen balıklar oluşturur. Balık isimlerini aşağıda listeledik.

– Hamsi

Hamsi-Fiyatları-Balığı
Hamsi-Karadeniz Balıkları

Hamsi küçük balıklar cinsindendir. Ülkemizde en çok avlanan ve sofralarda yerini bulan balıktır. Özellikle Karadeniz olmak üzere Marmara balıkları arasında bulunur. Hamsiyi bilmeyenimiz yoktur.

– Levrek

Levrek
Levrek-Mevsimine Göre Balık

Levrek balığı lezzetli bir balıktır. Aynı zamanda pahalı balıklardandır. Benekli ve bayağı levrek olmak üzere iki çeşidi bulunur. Karanlık ve kuytu yerlerde bulunurlar. Fazla gezmeyen bir balıktır. Levrek Akdeniz balıkları arasında gösterilebilir.

– Çipura

Çipura balığı
Çipura Balığı-Balık Çeşitleri

Balık çiftliklerinde de yetiştirilebilen bir balıktır. Tezgahlar da genellikle bu türleri bulunur. Çipura lezzetli bir balıktır. Çupra olarak da bilinir. Kılçığı az olan balıklar listesine girebilir. Akdeniz balıkları türündendir.

– Orkinos

Orkinos Balığı-Büyük
Orkinos Balığı-Büyük Balıklar

Ton balığı olarak da bilinen orkinoslar göçmen balıklardır ve çok hızlı yüzebilirler. Orkinosların Ağırlıklara 1 tonlara kadar çıkabilmektedir. Ton balıkları insan sağlığına oldukça faydalıdır.

– Mezgit

mezgit
Mezgit Balığı-Balık Resimleri

Mezgit balığının ortalama boyu 20 ile 40 cm arasındadır. Karadeniz ve Marmara da bulunur. En çok Marmara da bulunur . Sürü halinde bulunurlar. Yenilebilen balıktır. Tavuk balığı olarak bilinir.

– Palamut

Palamut Balığı
Palamut balığı-Değişik Balıklar

Hem açıkta hemde kıyı kesimlerinde yaşarlar. Sürü halinde bulunurlar. Bütün denizlerimizde görünen balıklardandır. Palamudun ortalama boyu 25 cm ile 65 cm arasındadır. 1 Nisan-31 Ağustos Tarihleri arasında av yasağı vardır.

Lüfer

Lüfer Balığı-Çirkin Balıklar
Lüfer Balığı-Güzel Balıklar

Ekonomik değeri yüksek bir deniz balığıdır. Ağızları büyük, dişleri keskin ve serttir. Ülekmizde  Çanakkale Boğazı, Batı Karadeniz,  Marmara Denizinde ve Akdeniz de avlanmaktadır. Lezzetli bir balıktır.

Lüfer balığının türleri ;

  • Defne Yaprağı 8-10 cm,
  • Çinekop 10-20 cm,
  • Sarıkanat 20-25 cm,
  • Lüfer 25-35 cm,
  • Kofana 35 cm’den büyük olanlardır.

– Uskumru

30 ile 60 cm arasında bulunurlar. Yazın Karadeniz de kışın Marmaradadır. Yazın avlananlara lipari denir. 20- 25 cm boyutlarındakiler çiroz olarak adlandırılır. Lezzetli bir balıktır.

Uskumru Balığı
Uskumru Balığı-Balık Adları

– Kefal

Deniz Kefali
Deniz Kefali-Balıklar

Ülkemizdeki tüm denizlerimde yetişirler. Kirli ve bulanık sularda daha çok bulunurlar. Denizlerimizde has kefal, dudaklı kefal, altınbaş kefal, mavri kefal, sivriburun kefali ve rus kefali olmak üzere 6 türü bulunmaktadır. Has kefal ve altınbaş kefali en lezzetli olanıdır. 90 yakın türün adı kefaldir.

– İstavrit

istavrit balığı-deniz balıkları
İstavrit Balığı-Tuzlu Su balıkları

Ülkemizde karagöz istavrit ve sarıkuyruk istavrit olamak üzere iki balık çeşiti vardır. Marmara balıklarındandır ve boğazda avlama yaparken ilk tanışılan balıktır. 10 cm nin altında olanlarına kıraça denmektedir. İstavrit tava çok lezzetli olur.

– Sardalya

sardalya balığı
Sardalya balığı-Deniz Balıkları

Hamsinin kankasıdır. Akdeniz de 15 ile 30 cm arasında bulunur. Yenilebilen balıklar arasında ticari değeri yüksek bir balıktır. Karadeniz için hamsi ne ise Portekiz, İspanya, Sicilya ve Malta içinde Sardalya aynı şeydir. Ateş balığı olarakda anılır.

– Kalkan

Kalkan Balığı
Kalkan Balığı-Balık resimleri

Kalkan balığı Karadeniz’ in ünlü balıklarındandır. Her iki tarafı siyahsa kaya kalkanı olarak adlandırılır. Mevsimine göre balık türlerinde her mevsim de avlanır. Yassı ve oval vücudu vardır. Kalkan balığı çok büyük boyutlara ulaşabilmektedir. Kalkan balığı fiyatı yaklaşık olarak kilogramı 50 ile 120 tl arasında seyretmektedir.

– Kolyoz

Kolyoz dip Balığı
Kolyoz balığı-Balık Türleri

Uskumru ve kolyoz arasındaki fark göz boyutlarıdır. Kolyozun gözleri uskumruya göre büyüktür. Kolyoz daha iri ve daireseldir. Uskumru kolyoza göre daha lezzetli bir yenilebilen balıktır.

– Kupes

Kupes
Kupes Balığı-Küpeş Balığı

Kupes balığı Akdeniz, Ege ve Marmara’ da bulunmaktadır. Yüzeye yakın suları sevdiği için olta balıkçılığına uygun bir balıktır. Lezzetli balıklar listesine kolaylıkla girebilir. Ortalama 20 cm dir. Gözleri büyüktür.

– Mercan

Mercan Balığı-Balık Avcılığı
Mercan Balığı-Balık Çeşitleri

Mercan balığı Marmara, Ege ve Akdeniz ‘ de oldukça yaygın renkli balıktır. Lezzetlidir. Kayalık ve taşlık yerlerde bulunur. Boğaz da ve Karadeniz’ de rastlanmaz.

– Çaça

Çaça Balığı-
Çaça Balığı-Balık Bilgileri

Çaça balığının avı yapılmaz. Sardalya balığını andırır. Marmara Denizi’ nde ocak ayında sürü şeklinde bulunurlar. Karadeniz’ de sıkça rastlanır. Yenilebilen balıklardandır. Yem olarakda kullanılır. Dikkat edin hamsiye benzer 🙂

– Tekir

Tekir Balığı
Tekir Balığı-Deniz Canlıları

Tekir balığı resminden de görebileceğiniz gibi kırmızı ve pembe tonlarında bir balıktır. Tekir balığının bir çift bıyığı vardır. Hem lezzetli hemde besleyici balıktır. Barbun balığına benzer. Barbunların ağızları gözüne kadar uzanırken tekirlerde bu durum yoktur.

– Kılıç Balığı

Kılıç Balığı
Kılıç Balığı-Büyük Balıklar

Kılıç balığı açık deniz balığı olup çok derinlerde yüzebilir. Marmara ve Karadeniz arasında dolaşıp kışları Akdeniz’ e göç ederler. Kılıç balığı tüketilen lezzetli bir balıktır. Burnu kılıca benzer 🙂

– Trança

Trança Balığı-Trança Balığı Resmi

Trança balığı Ege Denizi ve Akdeniz’ de bulunur. Çok büyük balık olmasından dolayı genellikle parçalara ayrılır. İsmide buradan gelmektedir. Aşırı avlanma nedeniyle nesli azalan balıklardandır.

– Kırlangıç

Kırlangıç Balığı Resmi
Kırlangıç Balığı-Kırlangıç Resmi

Kırlangıç balığı Akdeniz ve Karadeniz’ e özgüdür. Genellikle 30 cm boyundadır. İnleyen balık olarak da adlandırılır. Kırlangıç balığı çorbası lezzetlidir.

– Sinarit

Sinarit Balığı-Sinarit Resmi

Mercan balığını andırır. Keskin ve güçlü dişleri vardır. Akdeniz ve Marmara’ da bulunur. Karadeniz de ise bulunmaz. Büyük balıklar sınıfından sayılabilir. Boyutları 1 metre ve 15 kilogram olanlara ülkemizde rastlanmaktadır.

Dülger

Dülger Balığı-Dülger Yenirmi

Dülger balığı Akdeniz, Ege, Marmara ve kısmen Karadeniz’ de bulunur. Boyutu genellikle 50 ile 60 cm arasındadır. Peygamber balığı olarak da bilinir. Lezzetli balıktır.

– Mırmır

Mırmır Balığı-Mırmır
Mırmır Balığı-Mırmır Balığı Resmi

Mırmır balığı genellikle 25 cm den daha uzun olmaz. Kumlu ve çamurlu zeminleri sever. Akdeniz ve Ege’ de bulunur.

Balıklarımızı burada bitirdik. Denizcilik Terimlerini merak ediyorsanız buradan bakabilirsiniz.

BALIKLAR” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir